Here you find the original accessory which lays stress on your individuality and creates your unique image. All presented things are made by author's hands and based on author's sketch from different types of wool.

Zajímavá fakta o merino vlně

Dovolte, abych Vás seznámila s vlnou Merino. Jedná se o unikátní druh ovcí, které produkují tuto vysoce kvalitní, trvanlivou a jemnou vlnu. Mezi hlavní dodavatele patří Austrálie a Nový Zéland, ale nebylo tomu tak vždy. Odkud tedy pochází?

 

Abychom si mohli představit, jak se tento druh ovcí rozšiřoval, musíme se vrátit do středověku do doby války mezi Anglií a Španělskem. Pirátství ovládlo moře, národy s vidinou bohatství napadají španělské Galeone, které se nachází mezi Evropou a Amerikou. A o jaké poklady se jednalo? Zlato, perly, drahé látky, koření a jiné přísady, ale také - i když to zní zvláštně - ovčí vlna.

Právě tento druh ovcí produkující vlnu Merino je pokládán za předka všech existujících ovcí tohoto druhu, lidé si vlny velmi cenili a oblečení z ní bylo povoleno nosit jen osobám královského původu, vyvážení se trestalo smrtí.

Avšak nebylo možné tuto vlnu schovat navždy – ovce se dostávají do rukou podnikavým Angličanům, kteří je přepravili na své kolonie – do Austrálie a na Nový Zéland. Ani klimatické podmínky nebyly překážkou, aby se ovce přizpůsobily.

V dnešní době je v Austrálii 70 000 domácností, které se zabývají chovem ovcí. Zejména pro Nový Zéland je export této suroviny zásadní. Udává styl této země a má velký vliv na hospodářství, díky čemuž zde vznikl nový druh sportu – stříhání ovcí na čas. Ti nejlepší dokáží ostřihat zvíře se zavázanýma očima, aniž by jej poranili.

V malém městě zvaném Krumvel na Novém Zélandu se udála zajímavá příhoda. V roce 2004 byl nalezen beránek, který se oddělil od stáda a schoval se do jeskyně, kde přežíval 6 let. Během té doby se o něj nikdo nestaral.

 

 

V době stříhání mělo vlákno délku 38 cm a vlna vážila celkem 27 kg a úkon trval 20 minut, po něm vypadal beránek mladší a krásnější.

 

Proč je vlna Merino tak oblíbená? Zejména pro svou kvalitu. Materiál je vysoce hydroskopický a zůstává suchý i při vysoké vlhkosti, protože je schopen ji pohlcovat až do trojnásobku svého objemu. Rouno má přírodní vlny, díky kterým se vytváří vzdušná vrstva mezi vlákny, a tím se teplo efektivněji udrží. Struktura vlákna je šupinatá – vnější šupiny kryjí vlákno jako střešní taška, toho se využívá za účelem plstění a při výrobě vlněných pláten, jako je např. plsť.

Tloušťka vlny Merino je 14,4 – 23 mikronů. Pro porovnání – tloušťka vlny z obyčejných ovcí druhu hrubovlnných je 25 – 35 mikronů, což je dvojnásobek.

A co s tím, ptáte se? Opravdu je tak důležitý rozdíl mikronů? Ano a velký! Zaprvé - měkkou a elastickou přízi je velmi těžké si splést, rozezná ji i začátečník. Zadruhé – příze silnější než 23 mikronů začíná škrábat a může způsobit alergie.

Samotná měkká vlna (14 – 16 mikronů) se každoročně prodává na trhu a největšími odběrateli jsou nejznámější domy módy (např. Zegna Baruffa, Ermenegildo, Gucci, Armani). Kupříkladu v roce 2004 bylo 100 kg této vlny prodáno za 42 000 dolarů. Následně z dané vlny vznikla luxusní kolekce oděvů.

 

V nižší třídě se nachází příze, kterou už můžeme koupit my, běžní občané. Extrafine (velmi jemná a tenká) má tloušťku 16 – 17 mikronů, a Superfine (super tenká) s tloušťkou 18 – 19 mikronů, jsou na trhu za dostupnou cenu.

Na závěr bych Vám ráda ukázala, co vše se z vlny dá vyrobit. Pokud se zajímáte o kvalitní ručně dělané výrobky, naše obchody a ruce našich autorek jsou Vám k dispozici. Máte chuť sami zkusit něco vytvořit – tedy navštivte kategorii materiály – zde naleznete perfektní soupravy pro začátečníky za příjemné ceny.

Také Vás vítáme v našich blozích, ve kterých jsou umístěny a popsány nejpřesnější metody, jak udělat z vlny okouzlující věci. Navíc Vám nabízíme podívanou na zajímavý článek a možnost účasti v diskuzi o tomto novém módním směru, jakým je rukodělná výroba.

We will greatly appreciate you sharing this article:

Share on Twitter Share on Vkontakt Share on Facebook Share on Odnoklassniki Share on MyMail.ru Post to my blog at Livejournal.com
03/29/2012
0