Zajímavá fakta o merino vlně

Dovolte, abych Vás seznámila s vlnou Merino. Jedná se o unikátní druh ovcí, které produkují tuto vysoce kvalitní, trvanlivou a jemnou vlnu. Mezi hlavní dodavatele patří Austrálie a Nový Zéland, ale nebylo tomu tak vždy. Odkud tedy pochází?

 

Abychom si mohli představit, jak se tento druh ovcí rozšiřoval, musíme se vrátit do středověku do doby války mezi Anglií a Španělskem. Pirátství ovládlo moře, národy s vidinou bohatství napadají španělské Galeone, které se nachází mezi Evropou a Amerikou. A o jaké poklady se jednalo? Zlato, perly, drahé látky, koření a jiné přísady, ale také - i když to zní zvláštně - ovčí vlna.

Právě tento druh ovcí produkující vlnu Merino je pokládán za předka všech existujících ovcí tohoto druhu, lidé si vlny velmi cenili a oblečení z ní bylo povoleno nosit jen osobám královského původu, vyvážení se trestalo smrtí.

Avšak nebylo možné tuto vlnu schovat navždy – ovce se dostávají do rukou podnikavým Angličanům, kteří je přepravili na své kolonie – do Austrálie a na Nový Zéland. Ani klimatické podmínky nebyly překážkou, aby se ovce přizpůsobily.

V dnešní době je v Austrálii 70 000 domácností, které se zabývají chovem ovcí. Zejména pro Nový Zéland je export této suroviny zásadní. Udává styl této země a má velký vliv na hospodářství, díky čemuž zde vznikl nový druh sportu – stříhání ovcí na čas. Ti nejlepší dokáží ostřihat zvíře se zavázanýma očima, aniž by jej poranili.

V malém městě zvaném Krumvel na Novém Zélandu se udála zajímavá příhoda. V roce 2004 byl nalezen beránek, který se oddělil od stáda a schoval se do jeskyně, kde přežíval 6 let. Během té doby se o něj nikdo nestaral.

 

 

V době stříhání mělo vlákno délku 38 cm a vlna vážila celkem 27 kg a úkon trval 20 minut, po něm vypadal beránek mladší a krásnější.

 

Proč je vlna Merino tak oblíbená? Zejména pro svou kvalitu. Materiál je vysoce hydroskopický a zůstává suchý i při vysoké vlhkosti, protože je schopen ji pohlcovat až do trojnásobku svého objemu. Rouno má přírodní vlny, díky kterým se vytváří vzdušná vrstva mezi vlákny, a tím se teplo efektivněji udrží. Struktura vlákna je šupinatá – vnější šupiny kryjí vlákno jako střešní taška, toho se využívá za účelem plstění a při výrobě vlněných pláten, jako je např. plsť.

Tloušťka vlny Merino je 14,4 – 23 mikronů. Pro porovnání – tloušťka vlny z obyčejných ovcí druhu hrubovlnných je 25 – 35 mikronů, což je dvojnásobek.

A co s tím, ptáte se? Opravdu je tak důležitý rozdíl mikronů? Ano a velký! Zaprvé - měkkou a elastickou přízi je velmi těžké si splést, rozezná ji i začátečník. Zadruhé – příze silnější než 23 mikronů začíná škrábat a může způsobit alergie.

Samotná měkká vlna (14 – 16 mikronů) se každoročně prodává na trhu a největšími odběrateli jsou nejznámější domy módy (např. Zegna Baruffa, Ermenegildo, Gucci, Armani). Kupříkladu v roce 2004 bylo 100 kg této vlny prodáno za 42 000 dolarů. Následně z dané vlny vznikla luxusní kolekce oděvů.

 

V nižší třídě se nachází příze, kterou už můžeme koupit my, běžní občané. Extrafine (velmi jemná a tenká) má tloušťku 16 – 17 mikronů, a Superfine (super tenká) s tloušťkou 18 – 19 mikronů, jsou na trhu za dostupnou cenu.

Na závěr bych Vám ráda ukázala, co vše se z vlny dá vyrobit. Pokud se zajímáte o kvalitní ručně dělané výrobky, naše obchody a ruce našich autorek jsou Vám k dispozici. Máte chuť sami zkusit něco vytvořit – tedy navštivte kategorii materiály – zde naleznete perfektní soupravy pro začátečníky za příjemné ceny.

Také Vás vítáme v našich blozích, ve kterých jsou umístěny a popsány nejpřesnější metody, jak udělat z vlny okouzlující věci. Navíc Vám nabízíme podívanou na zajímavý článek a možnost účasti v diskuzi o tomto novém módním směru, jakým je rukodělná výroba.

We will greatly appreciate you sharing this article:

Share on Twitter Share on Vkontakt Share on Facebook Share on Odnoklassniki Share on MyMail.ru Post to my blog at Livejournal.com
03/29/2012
0