Workshop: mokré plstění vlny - vlněná květina!

Stává se Vám občas, že si všimnete neobvyklého šperku na kamarádce, který byste rádi měli ve své sbírce také? Nebo chcete něco neobvyklého a mimořádného, jako například ozdoby vyrobené z vlny? Zní to zajímavě, že? Co byste řekli na to, že takovou parádu můžete vytvořit sami! Zaujalo Vás to a chtěli byste to zkusit? Pak jste na správném místě!

Tento workshop je speciálně připraven pro začátečníky a Vaše první kroky, jak pracovat s vlnou. Také se spolu podíváme na mokré plstění vlny a vyrobíme vlněnou květinu. Proč zrovna květinu? Květiny se dělají z ovčí vlny plstěním. Květina je jednoduchá a není pro ni třeba tolik vlny, jako například na vytvoření šály nebo tašky. Ano, i technika mokrého plstění je sama o sobě natolik jednoduchá, že je vhodná pro začátečníky, dokonce i pro zručné děti.

vlna merino, merino, valika, vlna, mokré plstění

Co potřebujeme pro plstění:

  • merino vlnu - čtyři odstíny (nebo i více, záleží na Vaší představě)
  • vlákna hedvábí
  • bublinovou fólii a moskytiéru
  • mýdlo, teplou a studenou vodu.

 

Vlnu a vlákna hedvábí v různých barvách můžete zakoupit ve specializovaných obchodech, nebo si je objednat přes internet. Bublinovou fólii, organzu nebo moskytiéru lze sehnat v  obchodech s potřebami pro domácnost. Pokud nechcete složitě shánět vlnu, lze ji zakoupit přímo na našich webových stránkách. Také můžete koupit celé speciální sady pro mokré i suché plstění, které již obsahují vše potřebné pro vyzkoušení.

K tomu přidejte Vaši fantazii a můžeme začít.

Krok 1. Příprava pracoviště

Stůl, na kterém budeme pracovat, pokryjeme bublinovou fólií. Na stole by nemělo být nic jiného než pracovní pomůcky.

Krok 2. Začínáme pracovat s vlnou

K plstění budeme používat ovčí merino-vlnu, která se získává česáním nebo stříháním ovcí. Ovčí vlna se skladuje ve formě pruhů. Ovčím vlněným a česaným vláknům se říká pásky. 

Krok 3. Tvorba okvětních lístků.

Vezmeme si pásku česané vlny do jedné ruky a začneme oddělovat rovnoměrné kousky.

Zároveň budeme věnovat pozornost držení rukou a zápěstí během oddělovaní kousků vlny.

V jedné ruce držíme pruh vlny, druhou rukou uchopíme její konec, pomocí čtyř prstů, dlaně a palce táhneme. Neměli bychom vlnu držet silně a křečovitě, naopak lehce, aby byl pohyb volný. Poté opatrně oddělíme kousek vlny. Oddělování vlny by nemělo vypadat jako trhnutí, ale tažení. Pohyb rukou by měl být volný a plynulý, ne nárazový a rychlý.

Za námi je náš první malý krok pro vytvoření květiny. Tento kousek vlny se v budoucnu stane okvětním lístkem.

Nyní musíme oddělit ještě několik podobných kousků vlny - podle toho, kolik lístků bude mít naše květina. Například pět, šest nebo sedm lístků. Více či méně – záleží jen na Vás.

Při tvorbě lístků nezapomeňte, že lístky musí být stejně dlouhé a stejné tloušťky, proto je nutné kontrolovat, kolik vlny uchopíme. Ruce nemají být natažené a vlákna z vlny by měly jít snadno oddělit.

Krok 4. Tvarování lístků.

Nyní máme potřebný počet kousků vlny (např. 6 stejných kusů), dále je potřeba vytvarovat z těchto kusů tvar okvětního lístku.

Začínáme tvořit tvar okvětního lístku, zúžíme konec kusu, aby navenek připomínal roztržené lístky květiny. Vnější špička může být zúžená, o něco silnější, kroucením prstu špičky okvětního lístku proplétáme, lépe tak drží tvar. Tím máme hotový první lístek. Pokračujeme podobně s každým kouskem vlny.

Krok 5. Tvarování základu květiny.

Nyní, když jsou všechny lístky vytvarované, dáme je dohromady a začneme tvarovat z těchto lístků květinu.

Našich okvětních lístků je šest – Vašich může být více. Začneme ukládat okvětní lístky tak, aby se překrývaly, základ každého lístku překrýval druhý ve stejné míře, tvoříme propletení základu všech stejných lístků.

vlna, merino, valika, merino vlna, vlna merino, mokré plstěnívlna, merino vlna, mokré plstění, merino

Vypadá to jako květina? Myslím, že ano!

Krok 6. Zdobení květiny dalšími odstíny vlny.

Vlna je úžasný materiál. V některých ohledech ji můžeme porovnat s barvou nebo jílem. Vlna se jednoduše barví a měkká, pružná struktura jejího vlněného vlákna umožňuje vytvořit jakýkoli tvar. Lze si vybírat z široké palety barev a odstínů.

V přírodě květy neexistují v jediné barvě. Pohlédneme-li blíže k nim, uvidíme spoustu úžasných barev vytvarovaných přírodou a subtilní žilky vytváří neuvěřitelné vzory na okvětních lístkách. Takže se budeme snažit, abychom přidali našim šedým okvětním lístkům barvy další.

V našem případě padla volba na světle růžové pastelové barvy. Vezmeme si pásky ovčí vlny zpět do rukou a oddělíme tenčí kusy než předtím (připomeňme ještě jednou, že ruce nemají být natažené a vlákna z vlny by měly jít snadno oddělit.)

vlna, merino, merino vlna, mokré plstění, workshop

Mírou zachycení vlněných vláken můžeme kontrolovat tloušťku lístku.

Tak můžete vidět, že růžový kousek vlny je menší a tenčí než šedý, protože on není základem květiny, ale jen výzdoba!

Nyní z toho růžového kousku vlny vytvarujeme nový lístek, ale lístků už bude mnohem méně než šedých. Konečný růžový okvětní lístek uložíme na povrch šedého a opakujeme vizuálně doprostřed šedého lístku, až nám vznikne střed.

vlna, merino vlna, merino, mokré plstění, valika

Myslím, že vypadá dobře!

Krok 7. Dekorace květiny hedvábnými vlákny.

 Také jsme se zmínili o žílách květiny. Budeme se snažit vyrobit takové u své květiny.

Vlna může být perfektně používána i s jinými materiály: například vlákna hedvábí, jež jsou také široce používána na plstění a slouží k vytvoření úžasných efektů. Použijeme hedvábí, abychom vytvořili žíly okvětního lístku.

vlna, merino vlna, merino, mokré plstění, vlněná květina

Když už máme bledě růžové středy lístku – vybereme si také hedvábné vlákno růžového odstínu. Vzhledem ke specifičnosti hedvábných vláken jsou vždy jasnější a mají svůj specifický lesk spojený s hedvábím. Hedvábné vlákno je velmi tenké a jemné, v zásadě to vysvětluje něhu látek vyrobených z tohoto materiálu. Stačí jen chytit pár vláken a táhnout, tím se oddělí pramen hedvábí (opět by měl být pohyb rukou volný a plynulý). Výsledný pásek hedvábí uložíme doprostřed každého lístku.

vlněná květina, vlna, vlna merino, merino, mokré plstění

V této fázi jsou hedvábná vlákna na pozadí vlny prakticky neviditelné. Nicméně, účinek hedvábí je již patrný na konci plstění, i když ne okamžitě. Takže budeme muset počkat až do konce!

Krok 8. Přidání květině dalších odstínů 

Nyní opět dáme lístky dochromady a znovu na ně vzhlédneme „kritickým okem“, jestli jsme se vším spokojeni.

mokré plstění, vlna, merino, vlna merino, vlněná květina, workshop

Možná dodejme ještě fialovou vlnu?! Tato barva se stane završením naší květiny během doby suchého rozložení a vytvarování.

vlněná květina, workshop, vlna, merino vlna, mokré plstěnímokré plstění, vlna, merino vlna, workshop, vlněná květina, ozdoba

Teď je naše květina plně připravena na vodní procedury!

Krok 9. Začátek plstění.

V této fázi jsou vlákna vlny a také hedvábí velmi pohyblivé a mohou se pohybovat v libovolném směru. Aby naše květina udržela svůj tvar, pokrýváme ji moskytiérou. Není-li po ruce moskytiéra, můžeme použít organzu nebo jakýkoli jiný děravý materiál. Takovým způsobem jsme pokryli naši květinu.

workshop, vlněná květina, vlna, merino, vlna merino

Nyní jsou vlákna vlny a hedvábí chráněny moskytiérou, můžeme tedy namočit květinu do vody, přitom si dáme pozor, abychom nepoškodili náš dekor.

Plstění je vlastně zpracování zvířecí srsti (psích, králičích chlupů, ovčí vlny atd.), jejíž vlákna se do sebe mechanickým namácháním zaplétají, a tím se plstí - tedy z nadýchaného chomáčku vznikne tvrdý pevný materiál.

Vlněné vlákno nebo vlas má tendenci rozevírat své šupiny, když je horko. Strukturu vlněného vlákna lze nalézt v našem blogu ( Zajímavá fakta o merino-vlně). Proto pro plstění budeme používat teplou vodu a mýdlo. Mohli bychom si položit otázku, proč je vlastně třeba mýdlo? Mýdlo je potřeba k vytvoření pěny. Skutečnost je taková, že pěna v podobě mýdlových bublin proniká mezi nejtenší vlákna vlny, a tím samým urychlí proces plstění. Pěnu  vytvoříme pomocí houbičky.

vlněná květina, merino, vlna, vlna merino, workshop, mokré plstění

Jemně namočíme květinu houbou a zároveň se budeme snažit, aby se vlákna nehýbala a nepřesunovala (také lze použít pulvizátor)

mokré plstění, workshop, vlna, merino vlna, merino

Důležité je, aby květina při namočení byla vlhká, ale ne mokrá. To znamená, že vody by nemělo být moc! Pro zkontrolování vody je dobré trochu zatlačit na květinu – pokud voda nevychází mezi prsty a výrobek je zcela plochý bez boulí, znamená to, že je připraven k plstění. Pokud voda vychází, je nutné odstranit přebytečnou vodu pomocí ručníku.

Krok 10. Proces plstění.

Nyní, když je naše květina nasycena vodou, začínáme ji lehce hladit rukama ve směru z okvětních lístků.

mokré plstění, vlna, merino vlna, merino, vlněná květina

Proces hlazení vytváří tření mezi vlákny vlny,.Při hlazení trochu přitlačujeme květinu k bublinové fólii, a tím zajistíme plstění na zadní straně květiny.

Při hlazení si můžeme všimnout, že některé z jednotlivých vláken pronikají skrz síť. Nic se neděje, tato vlákna jen jednoduše odstraníme.

 Květina by neměla být přilepená k síti. Takže po nějaké době budeme muset odstranit síť a květiny se dotknout - zde je nejdůležitější to, abychom pečlivě zkontrolovali míru plstění. Vlákna z vlny a hedvábí se nemohou volně hýbat!

Pokud se vlákna stále volně pohybují, pokrýváme květinu znovu a pokračujeme ve tření. Můžeme také přidat další mýdlovou pěnu.

Když se plátky zapletly do sebe a nejde je již oddělit, můžeme zcela odstranit síť a pokračovat v plstění ručně.

vlněná květina, merino, vlna, merino vlna, mokré plstění

Tak se naše květina mydlí. Je důležité neustále korigovat tvar okvětních lístků, jako by připomínal tvar vlny.

mokré plstění, merino, vlna merino, vlněná květina

Pokračujeme v hlazení nebo jinými slovy, děláme naší květině masáž.

Krok 11. Doplnění v procesu plstění

Když máme pocit, že se již okvětní lístky do sebe zapletly, můžeme květinu obrátit. 

vlněná květina, workshop, vlna,merino vlna, mokré plstění

V této fázi jsme se rozhodli naši květinu vyzdobit a přidat do zadní části ornamentu jasně růžovou vlnu. Jak můžeme vidět, velké plus u vlny je takové, že nám umožňuje doplnit během práce potřebné prvky.

mokré plstění, vlna, workshop, merino, vlna merino

Teď, když jsme dodali růžový vzor na zadní stranu květiny, opět použijeme organzu, pokrýváme naši květinu, přidáme teplou pěnu a znovu hladíme. Především je nutné, abychom připevnili ke květině naše ozdoby.

mokré plstění, vlna, merino vlna, workshopmokré plstění, workshopmokré plstění, workshop, mokré plstění workshop

Nyní květina drží, tak odstraníme organzu.

mokré plstění, workshop, mokré plstění workshopmokré plstění, workshop, vlnamokré plstění, workshop, vlna, merino vlna

Vypadá to docela zajímavě. Co si myslíte?

Nyní již jsou vlněná vlákna dobře zapletená, takže můžeme zvednout naši květinu a obrátit ji.

mokré plstění, workshop, vlněná květina, vlna, merino

Zjistíme, že se vlněná vlákna začala přeměňovat do husté plstěné vlněné tkaniny.

vlněná květina, merino vlna, vlna, workshop

Dávejte prosím pozor na otisky bublinové fólie na přední straně květiny – složené stejně jako buňky! 

Takže hlavní práce je u konce – vlna je již značně slepená a každý odstín barvy zaujímá své místo.

Krok 12. Dokončení tvaru lístků.

Nyní dokončíme okvětní lístky květiny a uřízneme jejich tenké konce. Vidíme, že drží tvar okvětního lístku a jsme spokojeni.

vlněná květina, merino, workshop, vlnavlněná květina, merino, mokré plstění, workshopmokré plstění, vlna, merino, merino vlna, workshop

Už je obtížné si představit, že před pár minutami to ještě byly lehce rozpadající nadýchané chomáčky.

Zkontrolujeme plstění tím, že zvedneme naši květinu a při pohledu na křižovatku mezi lístky  vidíme celistvost látky. Nebo jinak – pokud se pokusíte štípnout do květiny, neměly by se oddělit více než 2-3 vlněné vlasy.

mokré plstění, workshop, vlna, merinomokré plstění

Nyní nastal čas horké koupele, samozřejmě s načechranou pěnou.

Krok 13. Parní procedury.

Tvar květiny je vytvořen a teď ji zbývá jen zpevnit.

Jak jsme řekli dříve, horká teplota dává šupinkám vlny možnost se rozložit, a tím se snáze mísí s jinými šupinkami vlny (voda by měla být horká, ne vařící!).

mokré plstění, vlna, workshop

Nyní svineme květinu v dlaň. Nebojte se o tvar květiny, ten už si zachová. Vypadá jako nerozkvetlé poupě.

mokré plstění

Nastal čas, aby se poupě změnilo v květ. Přebytečnou vodu vytlačíme a začínáme rozvinovat lístky.

mokré plstění workshop

Krok 14. Tvorba pupenů.

Nyní pupenům dáváme formu.

Definujeme centrum naší květiny a přiložíme k tomuto centru náš prst, začneme táhnout vlnu na tento prst druhou rukou, jako bychom se snažili strčit prst do středu květiny. Prst jde vzhůru a vlákno květiny se táhne dolů.

mokré plstění workshop

V této fázi má vlna „dobrou paměť“, a proto nám nastavení tvaru květiny již zůstane. (Strečink by neměl být příliš silný).

Poupě má již protáhlou zadní stranu.

mokré plstění, vlna, workshop

Nyní květinu rozložíme znovu. Uprostřed květiny můžeme vidět plně identifikované prohloubení.  

mokré plstění

Vyrovnáme opět okvětní lístky.

mokré plstění workshop popis

Vlastně se nyní blížíme do závěrečné fáze mokrého plstění naší květiny

Poslední krok. Závěrečná fáze.

Látka naší květiny je už hotová, všechny lístky jsou na svém místě a zapletly se do sebe.

Nyní je musíme ještě trochu zpevnit. Toho můžeme dosáhnout kontrastem koupele: koupat  květinu v horké vodě. Není na škodu se trochu „pobít“ s květinou: je snadné ji zvednout a hodit s minimálním úsilím na dno dřezu.

mokré plstění workshop

Po horké koupeli opláchneme květinu ve studené vodě, a tím i odstraníme mýdlo.

Nyní máme čistou a hotovou květinu! Průměrná doba vytvoření této květiny je hodina a půl, od surové vlny po úplně hotový výrobek.

mokré plstění workshop vlněná květina

Myslím, že vypadá docela dobře a zajímavě. Jaký je Váš názor?

Poslední fází je kontrola kropení květiny trochou vody. Kapky vody by měly zůstat na vlněné květině a nevstřebávat se. Na první pohled to vypadá jako přírodní rosa na okvětním lístku.

Užitečné tipy:

Pro zachování barvy je prospěšné nechat asi 10 minut vlněné výrobky ve vodě s octem. Potom opláchnout studenou vodou. Barva je pak jasnější a vydrží déle.

Takto lze vytvořit květinu, vynikající brož, halenku nebo ozdoby do vlasů či pásek do kalhot.

vlněná květina, workshop, ozdobavlněná květina workshop

Obecně lze říci, že vše závisí na Vaší fantazii!

Zde můžete vidět několik nápadů, jaké květiny lze udělat dle našeho workshopu.

vlněná květina, vlna merino, merino mokré plstěnímokré plstění workshop

Nakonec Vám ráda připomenu, že pokud nevíte, jak začít, jak si vybrat vlnu a chcete si vyzkoušet plstění květiny, pak si můžete koupit řadu připravených sad na plstění na našich stránkách.

Na shledanou do dalšího workshopu!

We will greatly appreciate you sharing this article:

Share on Twitter Share on Vkontakt Share on Facebook Share on Odnoklassniki Share on MyMail.ru Post to my blog at Livejournal.com
07/13/2012
2

Visitor-446 - 04/20/2013

Úžasné!!Jen nevím,kde dělám chybu,když se rozhodnu po otočení na druhou stranu přidat jinou barvičku,nedaří se mi to pořádně spojit,poradila jsme si zaplstěním jehlou,ale přesto bych byla radši,kdybys emi to povedlo mokrou metodou,jako vám! Díky

Reply

Visitor-456 - 09/10/2013

plstenie merina mokrou formou

Reply