Proč si kupovat ručně dělané věci

Vzpomínáte si na dialog z filmu Ďábel nosí Pradu?

- Jakou máte tašku?!
- Velmi, velmi dobrá -ručně dělaná – ošoupaná kůže s flitry, kovová obruba
- Vypadá perfektně! Kdo vytvořil tuto krásu
- To jste byli Vy!

Kdo viděl film tak si určitě vzpomíná na tento dialog, který se odehrával na párty velmi známého návrháře, na atraktivním místě. Super moderní slovo „handmade“, které přitahuje mou pozornost nebyl nic víc než dobře známý termín „ručně dělané“.

Ručně pletené nadkolenky, nadkolenky pletené, nadkolenky

Handmade – zní zcela nečesky, ale hezky. Významu rozumíme. Doslovný překlad je “ručně dělané” mluví to samo za sebe – jsou to věci vyrobené lidskýma rukama, které rozhodně nepocházejí z velkých továren.

Je vždy zajímavé sledovat pro co se lidé rozhodnou: jedinečnou a neopakovatelnou věc, která byla udělána rukama autora, který není hodně známý nebo oblečení známé značky, které ale bylo vyrobeno v nějaké továrničce v Číně. Co je lepší? Je to opravdu těžká otázka a odpověď na ní není lehká. Každý jsme jiný a máme své priority a zvyky.

Ale já jsem si už vybrala a dneska zkusím uvažovat o plusech a mínusech ručně vyrobených věci v moderním světě.

Takže jdeme do toho a začneme s plusy

Plus 1. Věci, které byly vyrobeny s láskou a z celého srdce.

Zaprvé na co hned pomyslíme, když uslyšíme ručně dělané věci – např. ponožky, návleky na ruce, svetry a šály, které byly upletené naší maminkou nebo babičkou. Možná to nevypadá příliš moderně a stylově, ale bylo to vyrobeno našimi nejbližšími a už proto si toho velmi vážíme. Přesně odsud , myslím, pochází první plus ručně vyrobených věcí – věci udělané s láskou a z celého srdce.

Ale věci, které byly koupené od designera také mají svou vlastní duši. Všechno, co se dělá rukama už není možné zopakovat na 100% přesně a vytvořit stejnou kopii. I když se zdá, že dvě ručně dělané věci vypadají úplně stejně – vždy se budou lišit. I když my si to ho nevšimneme, pro designera je to viditelné a každá věc je jako usilování o ideál.

Designer dáva do věcí veškerou zručnost a své umění. Pro něho je to konkrétni věc, která bude jedinečná a bude mít svou vlastní historii. Autor vždycky snaží vytvořit věc přímo pro Vás, dle vašeho přání. Byla zadána někomu jako dárek nebo byla objednána pro vlastní potřebu, domlouváte se spolu o materiálu, barvě,... Celá toto příprava přidává ručně dělané věci neopakovatelné kouzlo, které nezažijete v obvyklém krámku či obchůdku.

pletená halenka, ručně pletená halenka, halenka

Plus 2. Váš vlastní osobní a neopakovatelný styl.

Tady je vše jasné. Žádná značka Vám nenabídne exkluzivní věc, která se bude hodit jenom na Vás.

Zamyslete se: taška, která byla vytvořena podle vašich požadavků, obuv, která byla vyrobená na míru, oblečení, které bylo ušité na objednávku nebo prsten, který se ideálně hodí na Váš prst. Vše je možné jenom s “handmade” věcmi.

Značková věc, i když bude drahá, nikdy nebude udělána přesně na Vaše míry a dle Vašich požadavků. Ne bezdůvodně se za dob našich babiček a prababiček říkávalo že “Každá skutečná a opravdová žena musí mít svou krejčovou”. A i když nemá možnost mít svou krejčovou, tak aby se oblékala jinak.

Ano! Žena je povinna se oblékat stylově a elegantně. A to je velmi těžká práce – najít to, co by zdůraznovalo Vaši individualitu a image a tak, aby jste pouze Vy  takovou věc vlastnila. Handmade je prostě jedinečný.

Plus 3. Úspora peněz

Není to logické, ale je to tak. Věci, které byly ručně vyrobené, stojí obvykle stejně nebo jsou levnější než věci koupené v obchodu.

Pořád sledujeme zdražování věcí, ale kvalita se tím nezvyšuje. To je pochopitelné velké továrny bojujou o snížení nákladů. Zlevňování výroby a používání levných a méně kvalitních materiálů – je skutečná starost všech velkých výrobců. Ale nic se s tím nedá dělat – v takovém světě teď bydlíme (taková je realita). Nezáleží na tom odkud značka pochází, ve skutečnosti se většina věcí vyrábí v rozvíjejících státech.

Tak proč platíme takové peníze, když kvalita není vysoká? Platíme za značku, za drahý provoz obchodu, … Ale také se někdy stane, že máme pocit, že jsme si koupili padělek.

V takovém případě je handmade  prostě nejžádanější. Autor je známý a má zájem, aby se Vám věc co nejvíce líbila. Máte možnost prodiskutovat kvalitu a materiál. Věc bude udělána kvalitně, kolikrát I kvalitněji než v obchodu a cena bude vyhovujjící.

Plus 4. Kvalita výrobku

Další plus je kvalita výrobku. Autor má velký zájem, aby se Vám výrobek moc líbil a váží si každého zákazníka. Každý negativní komentář má vliv na jeho reputaci. Každá věc je vizitkou autora. Když se kupujícímu bude výrobek líbit, tak ho ukáže známým a hned získá další objednávky.

Právě proto se autor snaží vyrábět velmi kvalitně. Rád Vám dá veškeré informace o svém výrobku: z jakého materialu a jak pečovat o výrobek, aby Vám dlouho sloužil a zůstal stale krásný.

Vše má své plusy a take mínusy a handmade není výjimka.

Minus 1. Autorů je hodně. Hledání výrobků a autorů.

Souhlasíme, že vyznat se v takovém množství ručně dělaných výrobků je složité. A ještě těžší je najít to, co potřebujeme v množství webových stránek na internetu.

Prohlídnout všechny stránky je složitá práce. Za chvíli nás to přestává bavit a začneme zvažovat, že zajdeme do nejbližšího obchodu.

Částečně tuto situaci můžeme vyřešit díky specializovaným stránkám. Zde najdete hodně stylů, můžete porovnávat a vybírat. Také zde můžete kontaktovat vice autorů najednou a získat všechny odpovědi na jednom místě.

Minus 2. Nemůžeme si na to sáhnout.

Podle mě největší minus ze všech. Bohužel máme k dispozici pouze fotky. Barva může být trošku jiná a nevíme zda nám to bude slušet.

Co v této situaci můžeme udělat? Klást hodně otázek autorovi. Jak jsme psali, každý autor má velký zájem, aby se Vám jeho práce líbla a proto se bude velmi snažit pomoct vybrat vám barvu, definovat material, přeměřit výrobek. Ano kupování přes internet je risk, ale musím Vám říct, že ten risk se vyplatí, když po chvilce čekání dostáváte přesně to, co si přejete. Originální věc, kterou budete vlastnit pouze vy.

Když to shrnu tak mi vychází více plusů, které vítězí nad minusy. Možná máte jiný nebo stejný názor – tak Vás zvu do diskuze. Zapojte se a přidejte své komentáře. Budu se těšit na vaše názory.

We will greatly appreciate you sharing this article:

Share on Twitter Share on Vkontakt Share on Facebook Share on Odnoklassniki Share on MyMail.ru Post to my blog at Livejournal.com
02/19/2012
0